60A Three Phase Rectifier Bridge Module 1600V SQL60A-16 Bridge Full Wave Rectifier
★★★★★ 4.6 141 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by skidan.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by skidan.de
Free 30-day returns Details
Product details
Category
DiodesProduct DescriptionFeatures:1. and practical2. Portable,very convenient to install and repair3. Welding structure,excellent power cycling and temperature features4. Can be used to PWM inverter electric current input,battery charging,etcDescription:1. Type:SQL60A2. Electric Current:60A3. Voltage:1600V4. Materials: ironProduct ParametersitemvalueModel NumberSQL60ATypeBridge RectifierSupplier TypeOtherMedia AvailablePhotoApplicationOtherPackage Typecardboard boxApplicationGeneratorcurrent60ADimensions97mm*60mm*53mmMOQ1 PieceApplication power supply for instrument equipmentInput of PWM frequency converterRectifying power supplyExcitation power supply for motorInput of switch powe supply and auxiliaryInverter current power supply for current charge==========Hign-concerned Chemical : NoneModel Number : Sql60-16Type : Bridge RectifierCooling Method : Fan Cooling, Heatsink Cooling, Natural CoolingInput Voltage : 380V +/-15% up and Down
  • Diodes
Brand SZBQBD
Model SZBQBD
Exterior Brushed
Item Weight 1.76 ounces
Manufacturer SZBQBD
Item model number SZBQBD
Product Dimensions 11.81 x 7.87 x 3.94 inches
Manufacturer Part Number SZBQBD
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
141 ratings | 58 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (118)
4 stars
3% (4)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (14)